czwartek, 27 sierpnia 2015

Życie pełne niespodzianek i zachwycających miejsc - Najstarsza Róża Świata


Stare, grube mury, wąskie uliczki, szachulcowe domy i pnące róże niemal przy każdych drzwiach. W takim miejscu zupełnie nieoczekiwanie poznałam legendarny krzew: Rosa Cannina.
Kiedyś zupełnie przeze mnie niedoceniane dzikie róże dziś wydają się coraz atrakcyniejsze: kwitną obficie, pachną czarująco a jesienią uwodzą nas karminowymi owocami. Jednak tysiącletni krzew różany brzmi niewiarygodnie... Tymczasem w niewielkim miasteczku Hildesheim w dolnej Saksonii rośnie taki właśnie okaz. 
 Rosa Canina - Dzika Róża, skromna, niewymagająca, magiczna....
Wyobraźcie ją sobie obsypaną delikatnymi, różowymi kwiatami.

Oczywiście róża ma swoją legendę :)
Rośnie tu, wspinając się po ścianie Katedry WNM, od 815 r. To nie pomyłka: w tym roku obchodzi swoje 1200 urodziny! Cesarz Ludwik I Pobożny (syn Karola Wielkiego) w czasie polowania zgubił się w lesie. Żeby drogę odnaleźć zrobił rzecz oczywistą (choć nie dla współczesnych) czyli kazał odprawić Mszę w intencji odnalezienia drogi. (Pierwsza wzmianka o kompasie to Chiny rok 1088. Z tego punktu widzenia odprawienie mszy w intencji nie jest niezwykłe ;) Relikwiarz maryjny (z kaplicy królewskiej, który z oczywistych powodów cesarz zabrał na polowanie) zawieszono na gałązce dzikiej róży. Mszę odprawiono, ale relikwiarz nie dawał się zdjąć z krzewu. Cesarz potraktował to jako znak od Boga i wybudował w tym miejscu nowe biskupstwo poświęcone Marii, której symbolem jest róża. Wszystko to działo się w pobliżu domu chłopa Hildwina (Hildwings heim - stąd nazwa miasta). 
W czasie II wojny światowej (marzec 1945) miasto zostało zbombardzowane niemal w całości. Katedra wraz z różą przepadły w płomieniach. Choć niezupełnie: Katedrę jak najwierniej odbudowano a róża wypuściła nowe pędy. Dzięki temu zasłużyła na to aby stać się symbolem miasta. Legenda legendą, ale w archiwach miasta są dowody poświadczające, że róża rośnie od conajmniej 400 lat. To dość by uznać ją za najstarszą żywą różą na świecie!
Oto prawda o dzikiej róży: jeśli jej korzenie zostaną nienaruszone - może rosnąć stuleciami :)

Róża stała się symbolem miasta i idąc wyznaczonym przez nią śladem 
możemy zobaczyć najcenniejsze perełki architektoniczne miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za odwiedzenie mojego bloga, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)