środa, 7 stycznia 2015

Poduszki z historią w tle

Używamy ich wszyscy. Są w każdym domu. Niektórzy przywiązują do nich większą wagę - jak ja - inni mniejszą. Prawdopodobnie każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj poduszki. Hotele prześcigają się w ofercie i proponują nam wybór tej właściwej. Tymczasem poduszka dziś nie jest tą samą poduszką jaką była kiedyś.
Czy wiecie, że poduszka towarzyszy człowiekowi od wieków? Dokładnie od VII wieku p.n.e.!!!
Oczywiście bardzo dłuuugo używali jej tylko ludzie bogaci, a ilość poduszek świadczyła przez kolejne tysiąclecia o zamożności właściciela. Przeznaczenie poduszki bywało przedziwne:
Najbardziej oczywistym jej zadaniem było rozwiązanie problemów związanych z bólem: szyi, ramion i pleców podczas spania.
Ale znalazłam informację, że poduszka służyła również do ochrony podczas snu ( przez trzymanie na dystans) włosów, ust, nosa i uszu przed robakami i insektami - brrr.
Rzymianie i Grecy byli mistrzami "miękkich" poduszek. Wypełniali je trawą, sianem lub piórami żeby były miękkie i wygodne. Nasi kreatywni przodkowie zauważyli zalety poduszki przynoszonej do Kościoła - podkładali ją pod zmęczone kolana :)


Egipcjanie w III i II w p.n.e. wykonywali poduszki z drewna lub nawet kamienia. Nie były to poduszki przeznaczone do odpoczynku, a w każdym razie nie dla śmiertelników. Wręcz przeciwnie przygotowywano je dla zmarłych, aby po śmierci ich głowa (uznawana za symbol życia i świętości) utrzymywała ciało w jak najlepszym stanie. Jednocześnie odpędzali tym sposobem złe duchy.
Chińczycy też lubili twarde poduszki ;). Porcelana, jadeit, drewno i brąz. Te porcelanowe były najpopularniejsze i najbardziej zbliżone do poduszek dekoracyjnych: malowano na nich zwierzęta, ludzi i rośliny. I co prawda nie były miękkie i wygodne, ale za to zdobne.
Ja lubię dzisiejsze poduszki, zarówno te do spania jak i (i chyba przede wszystkim) te, które zmieniają charakter domu w prosty, szybki i niedrogi sposób.
Kanapa po zmianie poduszek potrafi zupełnie zmienić swój charakter i stać się całkiem nowym meblem. Dzięki nim wnętrze jest przytulne, ciekawe, zmienne, z charakterem :)

Passion4Home
Passion4HomeBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za odwiedzenie mojego bloga, pozdrawiam serdecznie i zapraszam ponownie :)